architektura w grach

Witajcie w japońskim liceum – architektura w Persona 5 Royal

Witajcie w Shujin Academy – liceum, do którego uczęszcza Joker, bohater gry Persona 5 Royal. Jesteście ciekawi, jak wygląda japońska szkoła z Tokio? Irasshaimase!

Seria Persona nie jest w Polsce najpopularniejsza, ale pewnie wielu ją zauważyło w czasie ostatnich kontrowersji związanych z oceną Cyberpunka na Metacritic. Niektórzy na pewno zdali sobie sprawę, że dużo wyżej od naszej rodzimej produkcji znajduje się tytuł w ogóle od czapy. Czyli Persona 5 Royal.

Witaj w Shujin Academy

Ogrywam ten tytuł od połowy roku (niestety z przerwami na inne gorące produkcje) i przyznam się szczerze, że dla mnie osobiście Persona 5 Royal to absolutna gra roku (na drugim miejscu umieściłbym Cybera). Znamienne jest to, że grą roku 2019 jest dla mnie Death Stranding. Ale zostawmy to i wróćmy do bandy nastolatków i ich ogólniaka.

W szkole oczywiście są drzwi przesuwane typu gakubuchi-shōji

Bohaterami tego wspaniałego jRPGa jest grupka szesnastolatków i w pierwszej części gry główną osią wydarzeń jest Shujin Academy, czyli japoński odpowiednik naszego liceum.

Wejście do Shujin Academy to połączenie metabolismu i brutalizmu. Koloru brak

Budynek elitarnego ogólniaka znajduje się w gęsto zabudowanej części dzielnicy Aoyama w Tokio. Jak to często bywa w stolicy Japonii, budynek jest wciśnięty pomiędzy inne konstrukcje.

Metabolizm – japońska specjalność

Budynek nie przypomina polskich szkół „tysiąclatek”, ale moim zdaniem był budowany w podobnym okresie. Cztery masywne bryły otaczają zielony skwer w centrum, który łączy wszystkie części budynku jedynie zadaszonym chodnikiem.

W środku szkoły znajduje się zielony skwer otoczony szkołą. Łącznikami są chodniki z daszkami

Szkoła na planie kwadrata posiada z trzech stron sale wykładowe i pomieszczenia takie jak biblioteka. Z ostatniej strony znajduje się sala gimnastyczna. I zamyka „studnię” pomiędzy bryłami.

Do części pomieszczeń światło jest przepuszczane przez niezwykle modne w latach 70. luksfery

Budynek, pod względem architektury, wydaje się świadomie nawiązywać do japońskiego metabolizmu, czyli nurtu w architekturze późnomodernistycznej z przełomu lat 60. i 70.

Na grafikach koncepcyjnych ten metabolistyczny sznyt jest lepiej widoczny, widać też, że jedynie od frontu okienka są małe. Po bokach tam, gdzie są klasy okna są dużo większe

Metabolizm to w zasadzie japońska specjalność, ponieważ najważniejsze dzieła tego nurtu tworzyła grupa architektów zwana Metabolism, pod skrzydłami Kenzō Tange.

Budynek Shujin Academy wygląda jak skrzyżowanie bunkra z brutalistycznym wykończeniem, ale wbrew pozorom, tak wygląda jedynie front szkoły

Nurt ten w sposób oczywisty nawiązuje do futuryzmu i nie ma się czemu dziwić. Przedstawiciele tego ruchu tworzyli takie śmiałe koncepty, jak chociażby pomysł rozbudowy Tokio nad taflą zatoki. Inspiracje sci-fi metaboliści mieli niemal, że w genach.

Zabawa na dachu

Ale twórcy Persony 5 Royal oraz niezliczeni twórcy anime i mangi z jedną rzeczą oszukują na potęgę. Czy nie rzuciło się wam nigdy w oczy, że dachy w japońskich ogólniakach są niezwykle ciekawe?

Pierwsza lepsza grafika po wpisaniu school japanese rooftops, ale każdy na pewno widział podobny obrazek oglądając Tsubasę czy Czarodziejkę z Księżyca o GTO nie wspominając

Są na nich boiska, baseny czy po prostu miejsce do siedzenia dla uczniów. Którzy mogą dzięki temu spokojnie podziwiać zachody słońca zza siatki. Fajnie, nie? Dlaczego, w Polsce się takich nie robi?

Muszę was rozczarować. Te wspaniały dachy japońskich ogólniaków to… ściema. Sam pomysł ich budowy wydaje się być całkiem fajny. No bo przecież to sporo miejsca i na słońcu.

Grupa z Persony 5 również po kryjomu spotyka się na dachu szkoły – klasyk

Niestety, pomysł sobie – życie sobie. Władze oświatowe szybko zrozumiały, że wspaniały pomysł architektów całkowicie się nie sprawdza. Od samego początku trudno było upilnować młodzież na dachu (nauczyciele rzadko tam zaglądali), a do tego doszły próby samobójcze. Dużo prób samobójczych.

Dach Shujin Academy nie jest tak urokliwy, jak w większości anime

Władze szybko zrezygnowały z pomysłu wykorzystywania dachów w jakimkolwiek celu. Obecnie, jeżeli jakiś budynek szkoły posiada taki dach, to najczęściej jest to po prostu zamknięty obszar, który odwiedzają jedynie woźni.

Żeby nie było, nie traktuję tego jako błędu w ukazywaniu świata gry. Bo tak jak pisałem, spotkanie przyjaciół na dachu szkoły to klisza każdego dobrego anime dziejącego się w liceum.

Srebrny podział w architekturze

Grajac w Persone 5 Royal raz po raz łapałem się za głowę, co też twórcy gry serwują graczom. Jednym z takich pomysłów są pytania z wiedzy ogólnej, w czasie lekcji. Serio. Czasami główny bohater jest pytany przez nauczyciela.

Pytanie o architekturę? Widać, że to nie polska szkoła

Joker jest pytany przez Panią Usami o złoty i srebrny podział w sztuce i architekturze. Myślę, że o tym pierwszym słyszał każdy i wynosi on 1:1,6, natomiast srebry podział to domena krajów azjatyckich. To proporcja 1:1,4 i jak tłumaczy pani Usami można ją zaobserwować np. w świątyni Horyuji. Mały detal a cieszy.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *