architektura w grach

Zwiedzamy najstarszą część Hogwartu w Hogwart Legacy – Część II

Zgodnie z koncepcją, którą zaprezentowałem w poprzednim wpisie, dzisiaj zwiedzam najstarszą część Hogwartu. To tutaj znajdują się dormitoria, Wielka Sala oraz pokój dyrektora. Mimo setek lat najważniejsze elementy szkoły znajdują się w tym samym miejscu.

Od razu podkreślę, że wiedzę czerpię z własnego doświadczenia i znajomości architektury. Nie udało mi się dotrzeć do żadnego oficjalnego artbooka nt. Hogwartu. Ale brak tezy oznacza, że nie musiałem się w swoich mini-badaniach niczym krępować.

Hogwart jak zamek warowny

Zgodnie z koncepcją, którą ukułem w poprzednim wpisie, Hogwart znacznie się rozbudował od czasów swojego założenia. Według mnie w pierwszej wersji był posadowiony jedynie na centralnej wyspie, tam, gdzie znajduje się Wielka Sala oraz największa wieża.

Centralna część zamku połączona jest z resztą szkoły mostami

Z początku Hogwart najwyraźniej był po prostu warownym zamkiem, jakich było całkiem sporo w X-XII wieku. Świadczy o tym właśnie największa wieża znajdująca się w centrum. Ona z pewnością miała funkcję donżonu, czyli wewnętrznej wieży obronnej.

Największa wieża ma widoczny machikuł, co może świadczyć, o jej dawnych funkcjach obronnych. Wato zauważyć, że widocznym machikuł posiadają jedynie wieże zewnętrzne (obronne) oraz wieża centralna

O obronnych funkcjach tej części zamku świadczą również zabudowania zewnętrznych ścian, gdzie znajdują się blanki. Nawet sama wieża nosi ślady dawnej funkcji. To charakterystyczne rozszerzenie tuż przed dachem namiotowym, to tzw. machikuł. W czasach średniowiecza często wieńczył donżon, ułatwiając obrońcom stawianie oporu.

Ale obronny charakter tej części zamku widać nawet po takich niuansach, jak prowadzenie schodów. W głównej oraz zewnętrznych wieżach spiralne schody są prowadzone prawoskrętnie. Nieprzypadkowo! Dzięki temu stojący wyżej obrońcy dominującą prawą rękę (w której trzyma się miecz bądź różdżkę) na ciasnej klatce schodowej mają ustawioną korzystniej w stosunku do nacierających od dołu przeciwników.

Teleportacja była dozwolona

Funkcję budynku i tego jak wygląda, często w historii architektury określały możliwości użytkowników. A jak doskonale wiadomo, czarodzieje potrafię się teleportować. Moim zdaniem to właśnie ta umiejętność powoduje dość charakterystyczny układ pomieszczeń na wyspie centralnej.

Na screenie widzimy niewielki dziedziniec otoczony krużgankami dokładnie na osi Wielkiej Sali. O czymś to świadczy

Gdzie znajduje się główne wejście do zamku? Być może takie pytanie zadało sobie paru graczy, spacerując po Hogwarcie. Moim zdaniem odpowiedź jest prosta. To drzwi prowadzące z niewielkiego dziedzińca otoczonego krużgankami tuż przed Wielką Salą.

Po wejściu z dziedzińca idąc w kierunku Wielkiej Sali wita nas ogromny Herb Hogwartu

Przy założeniu, że na samym początku działalności szkoły, teleportować się można było na jej terenie, to taki dziedziniec jest do tego idealnym miejscem. Czarodziej aportował się na dziedzińcu i od razu mógł przejść do Wielkiej Sali. To właśnie tutaj, po przekroczeniu ogromnych wrót widzimy ogromny Herb Hogwartu, który również sugeruje, że to główne wejście.

Gdy czarodziejów aportowało się zbyt wielu, a padał deszcz, mogli znaleźć schronienie w krużgankach okalających dziedziniec

Z czasem Hogwart dorobił się kolejnych wejść, a teleportacja na terenie zamku została uniemożliwiona. Ale charakterystyczny dziedziniec prowadzący tak naprawdę donikąd, pozostał na swoim miejscu. Znamienne jest również to, że do tego samego miejsca prowadzi ścieżka wiodąca od przystani łódeczek.

Najstarsza część zamku? Nie widać!

Najstarsza część szkoły mieści wiele ikonicznych miejsc. To nie tylko wspomniany dziedziniec, pokoje wspólne wszystkich czterech domów czy Wielka Sala. Można tu znaleźć również klepsydry z punktacją poszczególnych domów, salę z trofeami, pokoje dyrektora, a nawet pomnik architekta Hogwartu.

Najstarsza cześć szkoły jest nie tylko bogata w ikoniczne dla serii pomieszczenia, ale jest również mocno wymieszana stylowo. Można by sądzić, że skoro to najstarsza część szkoły, to będzie prezentować wczesny gotyk. Nic bardziej mylnego!

Między wejściem głównym a Wielką Salą jest miejsce na klepsydry ocen każdego z domów

Jeżeli moja teoria jest właściwa, to ta część Hogwartu przez wiele stuleci musiała być reprezentatywna. A to oznacza, że władze szkoły musiały poddawać ją dość często renowacjom, by spełniała swoje zadanie.

@dziadersrebel Piękny ten Hogwart, co nie? oto jakie typy sklepień możemy w nim znaleźć. Oto szybką lekcja architektury na dziś! @Cenega @Hogwarts Legacy @PlayStation #gry #ciekawostki #architektura ♬ Overture to the Unwritten (from „Hogwarts Legacy”) – chuck e. myers 'sea’ & J Scott Rakozy & Peter Murray & Hogwarts Legacy

Po wejściu przez główne drzwi trafiamy do sali dość konserwatywnej jeżeli chodzi o układ i konstrukcję. Choć układ sali wydaje się być zachowawczy i prosty, to dodane z czasem ornamenty dają nam znać, że wyjątkowo dbano o tę część zamku.

Po budowie okien można stwierdzić, że pierwotnie były zbudowane w stylu wczesnego gotyku, ale później dodano do nich maswerk płomienisty popularny już w późnym gotyku

Wcześniejsze wysokie okna o rozglifionych ościeżach znanych jeszcze z architektury romańskiej i wczesnego gotyku, ozdobiono elementami maswerku płomienistego znanego już z późnego gotyku.

Wcześniejsze sklepienie krzyżowo-żebrowe zostało zastąpione przez bardziej dekoracyjny strop wachlarzowy. Konstrukcja ta sama, wizualnie co innego

Podobna sytuacja ma się ze sklepieniem. Po filarach podtrzymujących i ich rzędowym rozkładzie widać, że wcześniej zastosowany był tutaj strop krzyżowo-żebrowy. Został z czasem przebudowany (a w zasadzie zakryty) dużo bardziej dekoracyjnym sklepieniem wachlarzowym. Popularnym zwłaszcza w okresie późnego gotyku perpendykularnego.

Po lochach widać, że to najstarsza część Hogwartu

Co znamienne. Z głównej sali możemy trafić do Wielkiej Sali, ale możemy też szybko dotrzeć do największej z wież. Architektura w tych miejscach jest raczej użytkowa i nosi na sobie elementy z różnych okresów gotyku. Ale z tego miejsca jest też droga prowadząca do kuchni oraz lochów.

Spacer po lochach to możliwość nacieszenia oczu wczesnym gotykiem. Od razu widać, że tutaj nie wprowadzano większych zmian od setek lat, ponieważ w te zakamarki zapuszczali się jedynie uczniowie i goście. Nie jest to reprezentacyjna cześć zamku

I po wnętrzach zwłaszcza lochów, widać, że jest to najstarsza część zamku. Tutaj nikt już nie starał się wnętrz odnawiać, tutaj kręcą się sami uczniowie i nauczyciele, a nie wizytacje i goście z zewnątrz. Całość jest utrzymana w stylu wczesnego gotyku. Korytarze mają solidny strop krzyżowo-żebrowy, a na ścianach są wyrzeźbione proste płaskorzeźby.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To już koniec naszej wycieczki po najstarszej części Hogwartu! Mam nadzieje, że dostarczyłem wam sporo ciekawych informacji na temat architektury Szkoły Magii i Czarodziejstwa! A już niedługo zaproszę was na część III!

Przypominam, że grę do omówienia zakupiłem z własnych środków i jeżeli lubicie moje treści, to możecie mi postawić „kawkę”. Opłacę z nich np. domenę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *