gaming

To trzeba wiedzieć, nim zaczniecie grać w Personę 5 Royal

Persona 5 Royal to cudowny tytuł, a od niedawna jest dostępny dla większej grupy graczy. Sama gra jest po angielsku i nie wszystko jest w niej jasno wyartykułowane, dlatego podrzucam wam parę kluczowych kwestii, byście mogli się cieszyć „Royal”, tak jak trzeba. I jak w ogóle odblokować to całe „Royal”.

To cudowny tytuł i warto dać mu szansę, nawet jeżeli nie lubi się „chińskich bajek”. Zwłaszcza teraz, gdy produkcja trafiła na PC i Nintendo Switch i dużo większa grupa graczy może się z nią zapoznać. Persona 5 pierwotnie wyglądała inaczej, ale dodatek „Royal” odmienił jej finałową część. Warto wiedzieć, jak odblokować tę zawartość, ponieważ, jeżeli nie zrobicie paru rzeczy, to nie będzie w stanie jej ograć.

UWAGA! W związku z zagadnieniem mogą wystąpić niewielkie spojlery dotyczące niektórych postaci. Nie jest natomiast zdradzona fabuła jako taka. Czytajcie ostrożnie!

Jak odblokować zawartość Persony 5 Royal

To najważniejsza kwestia. Dodatkowa zawartość dodana w „Personie 5 Royal” wydłuża rozgrywkę i odmienia też zakończenie. Jednak odblokowanie dalszej części gry to nie jest kwestia jednego wyboru czy kliknięcia wielkiego napisu „tak, chcę odblokować dalszą część”. Wymaga to pracy od w zasadzie początku gry. Dlatego, każdy, kto chce się dowiedzieć, jak to zrobić powinien przeczytać ten akapit.

By odblokować dodatkową zawartość należy:

 • Rozwinąć maksymalnie znajomość z następującymi postaciami:
  dr. Takuto Maruki – poziom 9 (do 18 listopada)
  Goro Akechi – poziom 8 (do 24 listopada)
  Kasumi Yoshizawa – poziom 5 (do 18 grudnia)
 • Podczas rozmowy z Sae Niijima (20 listopada) odmówić wydania przyjaciół
 • Podczas ostatniej rozmowy z Igorem (wydaje mi się, że był to 24 grudnia), odmówić na jego propozycję
 • Odblokować wszystkie poziomy Mementos (lochów) – tego jednak nie jestem pewien. Ale lepiej dla siebie to zrobić.
Rozwijanie znajomości z Yoshizawą najlepiej rozpocząć jak najwcześniej. Co ważne! Wymaksowanie tej znajomości nie znaczy romansu. On jest opcjonalny.

A jak rozwijać znajomości? Przede wszystkim spotykać się z tymi postaciami w pierwszej kolejności przy każdej możliwej okazji. Do niektórych spotkać zachęci sama gra, ale do pozostała część pozostaje w naszej gestii. Bez rozwinięcia tych znajomości nie będzie w stanie zagrać w duże rozwinięcie fabuły w dodatku Royal.

Jak rozwinąć znajomości u znajomych (Confidants)

Rozwinięcie znajomości to nie tylko wspólne spotkania, rozmowy i wycieczki. W dalszej części rozwijania postaci musimy mieć też rozwinięte na odpowiednim poziomie tzw. statystyki socialne, czyli Social Stats. Np. dana postać zgodzi się na dalszy rozwój znajomości, gdy urok naszego bohatera (z ang. Charm) będzie na poziomie 3. Poniżej podrzucam jak można je zdobywać, ale oczywiście sposobów na ich pozyskanie jest więcej, bo każda nasza aktywność na coś wpływa. Oto przykładowe pomysły, jak uzupełniać statystyki socjalne.

Wiedza (Knowledge)

 • Uczenie się przy stoliku w Café Leblanc, bibliotece i innych miejscach,
 • Prawidłowe odpowiedzi na pytania w szkole,
 • Rozwiązywanie krzyżówek w Café Leblanc.

Charakter (Guts)

 • Podejmowanie wyzwania w Big Bang Burger (jedzenie coraz większych porcji)
 • Próby leków u dr. Tae Takemi
 • Wczesne położenie się spać (wówczas istnieje szansa, że będą nam się śniły koszmary)

Uprzejmość (Kindness)

 • Pielęgnowanie kwiatka w swoim pokoju (potrzebna do tego jest odżywka do roślin)
 • Rozmowy z Sojiro Sakurą (bądź sprzątanie Café Leblanc)
 • Praca w kwiaciarni w Shibuya Underground Mall

Sprawność (Proficiency)

 • Tworzenie narzędzi w swoim pokoju (przydatne zwłaszcza wytrych – Lockpick)
 • Gra w baseball w Yongen-Jaya
 • Łowienie ryb w Fishpond Spotter (lokację pokaże nam Ruji Sakamoto w 6 lipca)

Urok (Charm)

 • Kąpiel w Łaźni
 • Parzenie kawy

Istotną kwestią rozwoju Social Stats są również książki! W losowych momentach nasz bohater może przeczytać książki, które akurat ma przy sobie. Dlatego warto je mieć! Książki można wypożyczyć w bibliotece szkolnej, bądź kupić w sklepach. Warto, jak najszybciej przeczytać książkę o szybkim czytaniu;) przyśpiesza to cały proces (tytuł książki: z ang. Speed Reader).

Pozostałe porady grania w Personę 5 Royal

Co jeszcze warto wiedzieć? Powinniśmy jak najrzadziej chodzić spać wcześnie, o ile to możliwe powinniśmy budować relacje ze znajomymi (Confidants), budować statystyki socialne (Social Stats), bądź eksplorować miasto. Odnajdować nowe czynności, miejsca i znajomych. Każda wykonana czynność przyniesie nam jakiś bonus bądź wartościowy przedmiot.

Kąpiele w łaźni dodają punkty Charm (uroku)

Co jeszcze? Czytajmy wszystko, co wpadnie nam w ręce. Ulotki, gazety, książki. Lektura często podnosi Social Linki, a poza tym możemy się dowiedzieć o różnych ciekawych miejscach. Ponadto zachęcam do badania lochów (czyli Mementos). Przede wszystkim to okazja do wykonania side-questów, ale również do budowania doświadczenia i zbierania przedmiotów.

Jak przejdziecie ten moment… to już będzie z górki 😉

W czasie zwiedzania Pałacy (Palace) natkniemy się na tzw. Will Seeds (ziarenka woli?). W każdym Pałacu są takie trzy, zebranie wszystkich sprawia, że otrzymujemy specjalny amulet, który następnie możemy wymienić u Jose (w Mementos) na naszyjniki z ciekawymi dopalaczami do statystyk postaci.

Handlujcie u Jose, ma sporo dobrych towarów. Sprzedawajcie mu zwłaszcza amulety wykonane z Will Seeds.

I zawsze miejsce przy sobie wytrychy! Zwłaszcza, przed zwiedzaniem Pałacy (Palace) oraz podróżami do Lochów (Mementos). No i bawcie się dobrze!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *