architektura w grach,  Domy postaci z gier

Kawiarnia Arno Doriana z Assassin’s Creed: Unity – Café Théâtre

Po co, twórcy gier w swoich produkcjach umieszczają domy bohaterów? Dom niezależnie od typu dzieła zawsze nadaje podmiotowi lirycznemu głębi, dodaje mu autentyczności. W Unity takim miejscem jest kawiarnia Arno Doriana – Café Théâtre.

Akcja Assassin’s Creed: Unity dzieje się w XVIII-wiecznej Francji. W architekturze rządził wtedy francuski barok zapoczątkowany za Ludwika XIV. A kawiarnia idealnie wpisuje się w ten styl. Zapraszam do Paryża!

Café Théâtre

Kawiarnia Arno Doriana znajduje się w samym centrum mapy, dokładnie na wyspie pośrodku Sekwany – Île Saint-Loui, czyli wyspie św. Ludwika. Jest połączona z Île de la Cité, na której znajduje się katedra Notre Dame.

Odnowione Café Théâtre około 1808

Kawiarnia została otwarta w 1759 roku, ale w następnych latach jej działalność finansowa nie przynosiła zbyt dobrych rezultatów, co poskutkowało niszczeniem budynku.

Losy kawiarni odmienił młody Arno Dorian, który został jej właścicielem w 1791 roku. Decyzją rady asasynów, kawiarnia oraz cała kamienica Café Théâtre zostały mu przekazane pod opiekę.

Charlotte Gouze – oficjalna zarządczyni Café Théâtre

Oficjalnym zarządcą kawiarni została Charlotte Gouze – asasynka, która wraz z Arno rozprawiła się z grupą Les Actes des Apôtres.

Remont

Gdy Arno zostaje właścicielem biznesu nie jest on w najlepszej kondycji. By przynosił większy dochód (żeby przynosił jakikolwiek dochód), Arno za namową Charlotte, decyduje się na kosztowny remont budynku.

Renowacja budynku jest podzielona na pięć etapów, który każdy następny kosztuje więcej. Pierwszym etapem jest renowacja parteru, dopiero wtedy kawiarnia zostaje otwarta i zaczyna zarabiać.

W kolejnych etapach renowacja dotyka, po kolei – holu, elewacji, górnych pięter i piwnic wraz z ostatnimi poprawkami. Po przeprowadzeniu wszystkich remontów
Café Théâtre staje się maszyną do zarabiania pieniędzy.

Parter kawiarni Arno Doriana

Kamienica składa się z trzech poziomów – parteru, pierwszego piętra i poddasza użytkowego. A pod kawiarnią znajduje się główna kwatera asasynów we Francji. Ale nie wspominajmy o niej, bo to tajemnica.

Sercem budynku jest oczywiście lokal użytkowy – Café Théâtre. Goście mogą tutaj odpocząć i obejrzeć przedstawienie. Arno może się również napić tutaj w spokoju kawy.

Wnętrze dziedzińca – Café Théâtre

Do następnych pomieszczeń można przejść bezpośrednio korytarzem z kawiarni bądź przechodząc przez podwórze z fontanną w jego centrum. Tuż za pomieszczeniem kawiarni znajduje się również wejście do sali klubowej asasynów.

Na parterze znajduje się gabinet Arno, gdzie można pobierać dochody z pracy kawiarni. Jest tam też miejsce, w którym decyduje się o przeprowadzanych remontach. Drzwi dalej znajduje się kuchnia, która obsługuje kawiarnie jak i domowników.

Najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie na parterze to ogromna jadalnia. Na osi podłużnej pomieszczenia znajduje się kominek, a po drugiej stronie znajduje się piękny obraz.

Pierwsze piętro kawiarni

Na pierwsze piętro prowadzą łącznie trzy biegi schodów. Najbardziej zjawiskowe są schody znajdujące się w głównym lobby z wejściem z podwórza.

Eleganckie rokokowe schody na pierwsze piętro

Te eleganckie marmurowe schody z tzw. policzkiem otwartym, co znaczy, że mają odsłonięte stopnice i podstopnie. Wrażenie robi również balustrada z kutego żelaza, wyjątkowo modny detal na przełomie XVII i XVIII wieku.

Sala treningowa na pierwszym piętrze

Po dostaniu się na pierwsze piętro znajdziemy ogromną salę treningową, w której możemy poduczyć się szermierki trenując z Augustinem Grisier. Plotka głosi, że wspomniany mistrz jest znajomym Aleksadra Dumasa (autora Trzech Muszkieterów) i że miał romans z Charlotte Gouze.

Na tym samym poziomie jest również sala pamiątek, gdzie można obserwować swoje postępy w grze. Jest to niezwykłe, eleganckie pomieszczenie z atresolą i przypomina nieco prywatne biblioteki tamtych czasów.

Pokój Arno na pierwszym piętrze

Powiedzieć, że Arno Dorian ma luksusowe warunki… to mało powiedzieć. Jego pokój, to jedno z największych pomieszczeń w całej kamienicy.

Jego komnata to eleganckie wnętrze pełne najnowszych (wówczas) urządzeń i dodatków. Jest globus i bogato zdobiony zegar.

Mini ogród w stylu francuskim – można na niego wyjść z pokoju Arno bądź sali do szermierki

Jest też balia z wodą, ale za parawanem pierwsze skrzypce gra żeliwna wanna. W tamtych czasach był to przedmiot, który dopiero zyskiwał zainteresowanie elit.

To w tym kąciku Arno czyta listy od Élise

W pokoju znajduje się również sekretarzyk, siadając przy nim Arno może sprawdzić poziom swoich ulepszeń postaci. A między balkonem a wyjściem do ogrodu znajduje się stolik kawowy, przy którym nasz bohater może się poświęcić czytaniu listów od ukochanej Élise – autentyk!

Balkon pokoju Arno posiada charakterystyczne dla baroku tralki w kształcie waz

Poddasze użytkowe

Na poddasze użytkowe (dach mansardowy z lukarnami) można się dostać po schodach z pokoju do szermierki, apartamentu Arno Doriana oraz pokoju pamiątek.

Co to za urządzenie – nie wiem!

Poza typowymi rzeczami zalegającymi na strychu (czyli pierdołami i śmieciami, których szkoda wyrzucić). Jest też parę ciekawy zakątków. W jednym z rogów strychu znajduje się pomieszczenie przy lukarnie z ciekawym urządzeniem. Nie wiem co to do końca jest i jeżeli ktoś ma taką wiedzę, to niech się podzieli:)

W głównej części strychu – miejscu, które znajduje się tuż pod kopułą – jest Pokój Pamięci. Znajdują się w nim dawne stroje mistrzów asasynów oraz wyjątkowe stroje uzyskane w czasie gry.

Co to jest, to całe rokoko

Czym jest rokoko, ciężko ująć słowami. To element baroku, który najbardziej widoczny jest we wnętrzach budynków. To są te specyficzne meble pełne ornamentów.

Powtarzalność okien złamana przez niewielki stolik pod ścianą – ot, rokoko

Meble i wnętrza w stylu rokoko, miały elementy i motywy roślinne, ale były dużo bardziej przytulne niż w pałacowych wersjach.

Nogi mebli często miały zaokrąglone kształty, walczono również z symetrią zastępując ją piękną kompozycją o nieregularnym rozstawieniu mebli. Poklask wśród amatorów rokoka zyskały niewielkie mebelki (w tym, wynalazek tamtych czasów – konsola), które bez trudu można było przestawiać.

Makieta Café Théâtre

Na deser zostawiłem ciekawy wątek w sprawie kawiarni Arno Doriana. Poznajcie użytkownika serwisu Reddit o nicku: TheCreatorMatt.

TheCreatorMatt i jego dzieło!

Mężczyzna wykonał całkiem niezłą makietę fizyczną kawiarni Café Théâtre w skali 1:8. Ponadto przygotował rzuty budynku z podziałem na piętra na tzw. blueplanie. Naprawdę, czasami efekty pracy fanów robią wrażenie.

I to już wszystko:) A gdybyście chcieli poczytać więcej nt. architektury w Assassin’s Creed: Unity to zapraszam do wcześniejszej notki – Francuski barok Paryża.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *