Architektura,  miejsca

Pożar katedry Notre Dame w Paryżu – AKTUALIZACJA

Znacie to uczucie, gdy mieliście kogoś odwiedzić od dłuższego czasu, ale nigdy nie było Wam po drodze i ten ktoś w końcu zmarł? Oglądając relację z Paryża czuje się podobnie. Pożar katedry Notre Dame mnie poruszył.

Architektoniczne podróże

Nie będę ściemniał. Nie stać mnie na podróże. Architekturę najczęściej mogę oglądać na kartach albumów i książek, względnie programów i filmów. Katedra Notre Dame była na moim trzecim miejscu wymarzonych podróży śladami wielkich architektonicznych dzieł (zaraz po architekturze brytyjskiego gotyku i włoskiego renesansu).

Widok na transept z iglicą i przypory. fot. wikipedia.pl

Oczywiście zawsze były u mnie ważniejsze wydatki, których nie żałuję, bo nie jestem sam na tym świecie, ale teraz w sercu jest jakby trochę pusto. Bo jeden z najbardziej znanych zabytków we Francji dogorywa. Kto wie, kiedy i w jakiej formie (albo czy w ogóle) odzyska blask?

Notre Dame – czemu, taka ważna

Na świecie są setki katedr. Większe i mniejsze. Czemu ta jest taka wyjątkowa? Przede wszystkim, jest miejscem akcji powieści „Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu”, na której kanwie nakręcono wiele filmów, balet i oczywiście bajkę Disney’a.

Wyjątkowo się zgodzę z panem prezydentem Andrzejem Dudą. To katastrofa dla kultury i sztuki.

To nie jest tylko budynek sakralny. To kulturowa dominanta całego miasta, a może i kraju. Myślisz Paryż i przed oczami staje Ci wieża Eiffla, Łuk Triumfalny i katedra Notre Dame.

Ogromna przestrzeń w środku. Wszystko dzięki przeniesieniu ciężaru przez zewnętrzne przypory. fot. wikipedia.pl

To właśnie ta katedra była z francuzami w najważniejszych momentach ich historii. To tam Napoleon mianował się cesarzem, tutaj odbył się pogrzeb de Gaulle’a. To trochę tak jakby się nam, Polakom palił kościół Mariacki albo Sukiennice. Po prostu tragedia.

Katedra

Budynek miał masywną fasadę z dwiema wieżami i ogromną rozetą na przodzie oraz niezwykle lekką w odbiorze część z transeptem i strzelistą iglicą, która już się zawaliła z częścią dachu.

Przepiękne detale i elegancka rozeta. fot. wikipedia.pl

Część budowli zawdzięczała swój lekki charakter konstrukcji przyporowej, która za pomocą łuków konstrukcyjnych przenosiła ciężar sklepienia na podłoże odciążając ściany. Dlatego były one tak cienkie w stosunku do ścian zachodniej fasady.

Katedra mogła zachwycać także urodą rzeźbiarskich dodatków. Licznych maszkaronów i gargulców. Choć na mnie największe wrażenie robi ogromny tympanon ilustrujący sąd ostateczny.

Tympanon w Notre Dame. Fot. wikipedia.pl

Notre Dame w grach

Katedra pojawiła się w kilku grach, o których słyszałem. Najpopularniejszym tytułem, w której się pojawiła to z pewnością Assassin’s Creed: Unity.

Screen z Assassin’s Creed: Unity

Według różnych informacji, odwzorowanie całej katedry w grze zajęło artystce Caroline Miousse dwa lata pracy (niektóre źródła podają trzy lata). Katedra ponoć została tak dobrze zinwentaryzowana i przeniesiona do gry, że projekt otrzymał oddzielne prawa autorskie chroniące tę pracę.

Nie zdziwiłbym się gdyby Ubisoft przekazał część zarobionych na sprzedaży gry pieniędzy na fundusz remontowy świątyni.

Katedra Notre Dame w NeoParyżu w 2084 (screen z Remember Me)

Co ciekawe, budynek katedry trafił również do produkcji dziejącej się w przyszłości! W grze dziejącej się w 2084 roku, w NeoParyżu nie mogło zabraknąć tej ikonicznej budowli. Tak przynajmniej twierdzili twórcy gry Remember Me.

To również screen z gry. Nieco różni się od zdjęć z wikipedii ponieważ, w grze była przedstawiona w czasach rewolucji.

Notre Dame trafiła również do przygód Seana Devlina z gry The Saboteur, której akcja toczyła się w czasie okupacji niemieckiej. A w ograniczonej formie kilku rysunków w stylu kubizmu trafiła również do nowości We. The Revolution.

Pożar katedry Notre Dame

U niektórych komentatorów pojawiają się porównania do Wielkiego Tygodnia. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Francji, arcybiskup Eric de Moulins-Beaufort powiedział, że „ten dramat przypomina nam, że nic na tej ziemi nie trwa wiecznie„.

I w sumie ma sporo racji. Mam cichą nadzieję, że tak samo jak rewolucja i II wojna światowa nie potrafiły zniszczyć katedry, tak samo teraz zostanie w całości odbudowana. Być może z elementami obecnymi w dzisiejszej sztuce? Wszak w jej 850-letniej historii, co też może znaczyć taki jeden pożar?

Ja też wyciągnąłem z tego pożaru małą lekcję. Postaram się zaplanować, choć małą podróż. Bo nigdy nie wiadomo, kiedy słynne dzieła przestaną istnieć. A czy jazda po świecie w celu oglądania cegieł jest taka bez sensu?

AKTUALIZACJA – Ruch Ubisoftu

W ciągu dwóch dni od tragicznego pożaru katedry Notre Dame wiele się wydarzyło. Wpływowi francuscy przedsiębiorcy prześcigają się w deklaracjach dotyczących wpłat remont katedry. A z całego świata płyną słowa wsparcia i gotówka na odbudowę.

Z kolei jeden z serwisów zagranicznych błysnął informacją, że projekt katedry, który został umieszczony w Assassin’s Creed: Unity będzie kluczowy w trakcie odbudowy zabytku. Co oczywiście jest dużą nadinterpretacją. Co nie zmienia faktu, że wiele serwisów na tę informację się dało nabrać.

Ja osobiście zaproponowałem, że może Ubisoft mógłby zrobić jakąś akcję promocyjną. Obniżyć cenę Assassin’s Creed: Unity (w której znajduje się wspomniany wcześniej model katedry) i zarobione w ten sposób pieniądze przekazać na odbudowę. Taka moja mrzonka.

No proszę. Brawo Ubi

Jak się okazało, ktoś albo pomyślał tak jak ja albo jakimś cudem przeczytał mój apel. Okazało się, że Ubisoft z własnej kieszeni przelał pół miliona euro na rzecz odbudowy katedry. A ponadto, w najbliższych dniach wszyscy gracze mogą za darmo pobrać grę Assassin’s Creed: Unity na PC.


Ubisoft chce dać wszystkim graczom szansę przeżycia majestatu i piękna katedry dzięki Assassin’s Creed Unity


Więc jeżeli do tej pory – tak jak Ja – nie graliście w tę odsłonę to można to teraz nadrobić. Wystarczy wejść tutaj. Cóż mogę więcej powiedzieć? Będę naiwnie żył w przekonaniu, że to mój wpis to spowodował;)

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *