architektura w grach

The Crystal Palace z gry Anno 1800

Premiera gry Anno 1800 zbliża się wielkimi krokami, a moją uwagę przykuł budynek na pierwszym planie jednej z głównych grafik promocyjnych gry. Bo to nie jest zwykły budynek – to The Crystal Palace.

Akcja nowego Anno 1800 będzie się toczyła właśnie w XIX wieku, który naprawdę lubię. Z resztą przepadam także za steampunkiem. Z tym większą radością odkryłem, że na jednej z głównych grafik promujących grę znajduje się The Crystal Palace.

Wspomniana konstrukcja z pewnością wystąpi również jako jedna z budowli w samej grze. Tak podejrzewam przynajmniej, ponieważ dostrzegłem ją na zwiastunie Anno 1800 z zeszłorocznego Gamescomu. A dlaczego, to tak istotny budynek?

Szklano-żeliwny XIX wiek

Architektura XIX wieku nie kojarzy się raczej ze szkłem, które bardziej pasuje wszystkim z dokonaniami architektów XX wieku. A prawda jest taka, że jeden z najważniejszych (jeżeli nie najważniejszy) budynków „ery pary” był skonstruowany głównie ze szkła.

The Crystal Palace – wikipedia

The Crystal Palace jest istotny dla historii architektury i sztuki budowlanej, ponieważ był to pierwszy budynek wykonany w całości ze szklanych i żeliwnych prefabrykatów.

Ciężko w to uwierzyć, ale jego budowa dzięki prefabrykacji trwała jedynie kilka miesięcy. A trzeba pamiętać, że miał ogromne wymiary – 549 m długości i 43 m wysokości.

Wystawa Światowa – 1851

Budynek został wzniesiony na okoliczność Wystawy Światowej w 1851 roku. Do jego konstrukcji wykorzystano 84 tysięcy m2 płyt szklanych, a całość opierała się na tysiącu żeliwnych kolumn.

Ówczesna wizualizacja wnętrza The Crystal Palace – wikipedia

Choć budynek wydawał się nowoczesny to jego założenia wywodziły się od tradycyjnych form. Projekt był położony na planie długiego prostokąta z lekko zaznaczonym transeptem (jak w kościołach na rzucie krzyża greckiego). Jego kształt więc przypominał nieco katedrę.

A tak prezentuje się wizja The Crystal Palace w Anno 1800

Krytycy budynku zwracali uwagę, że przypominał ogromną szklarnię bądź oranżerię. Ale był tak naprawdę zapowiedzią nowego wieku. W jego wnętrzu znajdowały się nawet prawdziwe drzewa!

Ówcześni specjaliści zwracali też uwagę, że nie odpowiada on założeniom Witruwiańskiej wizji idealnego budynku. Brakowało jej przede wszystkim firmitas, czyli trwałości. I chyba wykrakali.

Pożar w 1936

Budynek spłonął nocą 30 listopada 1936 roku. Wydarzeniu podobno przyglądał się sam Winston Churchill. Niektórzy badacze sądzą, że było to umyślne podpalenie ówczesnych właścicieli budynku, którzy nie byli zachwyceni ograniczeniami płynącymi z konstrukcji budynku (np. szybko się nagrzewał).

Pożar The Crytal Palace – wikipedia

Architektem konstrukcji był architekt i botanik w jednej osobie – Joseph Paxton. Za swoje dokonania (głównie za projekt The Crystal Palace) otrzymał tytuł szlachecki sir.

Anno 1800 – premiera 16 kwietnia

To strasznie fajne, że twórcy posiadają świadomość tego co było ważne w epoce, o której robią grę. The Crystal Palace okazał się dużym sukcesem Wystawy Światowej i w swoim czasie był najchętniej odwiedzanym miejscem w Londynie.

Niestety z powodu pożaru, niewielu pamięta o tym niezwykłym budynku ery pary. Nie mogę się doczekać ujrzenia tej konstrukcji w wersji a la Anno 1800. Bo ich wersja oczywiście nieco się różni od oryginału, lecz gołym okiem widać skąd czerpali inspirację.

Premiera już niedługo i może się zdecyduję, kto wie?! Ogromnie mnie korci artbook z gry. No nic. Premiera już niedługo – 16 kwietnia. Myślę, że na takich fanboyów XIX wieku to świetny pomysł na przywitanie się z serią Anno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *