gaming,  ojcostwo

Czy dziecko może grać w Fortnite? – krótki poradnik dla rodziców

Nie gracie w gry, ale Wasze dziecko bez przerwy gada o jakimś Fortnite? O złotych broniach, budowaniu i zabijaniu innych graczy? Jesteście zaniepokojeni, ale w sumie nie wiecie, o co chodzi? Oto odpowiedź czy dziecko może grać w Fortnite.

Nie każdy rodzić gra – to jest oczywiste. Ale duży odsetek dzieciaków gra i nie ma naprawdę znaczenia czy wychowuje się chłopca czy dziewczynkę. W gry grają dosłownie wszyscy. A jedną z najbardziej rozpowszechnionych wśród dzieciaków gier jest właśnie Fortnite.

Czym jest Fortnite

Fortnite to gra sieciowa (więc Wasza pociecha będzie rywalizować z innymi graczami), dostępna teoretycznie za darmo (o czym w akapicie Fortnite za darmo) dostępna na wszystkich popularnych platformach. Komputerach PC, konsolach XOne, PS4, Nintendo Switch oraz na urządzeniach mobilnych z androidem i iOS.

Grę można kupić, ale jej główny tryb czyli battle royal, jest udostępniony darmowo. Więc rodzicu nie daj się podpuścić pod kupno gry. Wystarczy założyć konto na Epic i pobrać tytuł z dowolnego internetowego sklepu (PSStore w przypadku PS4, Google Play w przypadku Androida i tak dalej).

Fortnite ma bardzo proste zasady. Na wyspie ląduje około 100 graczy, a głównym celem gry jest pozostanie żywym jak najdłużej. W tym celu, gracz eliminuje innych graczy przy pomocy broni jaką znajdzie na planszy. Wygrywa ten, kto zostanie ostatni. Wszyscy gracze otrzymuje specjalne punkty za aktywności w grze (likwidacje innych graczy, utrzymanie się przy życiu przez określony czas itp.). Tyle słowem wstępu.

Czy dziecko może grać w Fortnite?

Nie jestem psychologiem, ale mam przyjemność być ojcem i graczem. Czy dzieci mogą grać w Fortnite? To pytanie nie jest jednoznaczne. Jeżeli w ogóle się nie znasz to kieruj się oznaczeniami PEGI na grach – w przypadku Fortnite jest to kwalifikacja wiekowa na poziomie 13 lat. To oznacza, że osoby poniżej tego wieku nie powinny tego tytułu używać.

ALE, ta klasyfikacja odnosi się do całego tytułu. Czyli wersji podstawowej płatnej (zwanej Ratowaniem Świata) oraz darmowego trybu battle royal. W tym drugim trybie nie pojawiają się niektóre elementy, dzięki którym Fortnite otrzymał taki próg wiekowy.

Jaki jest minimalny wiek, kiedy dziecko może grać? To zależy od dziecka i jego dojrzałości. Mój 8-letni syn (moim zdaniem) jest już w odpowiednim wieku by grać w ten tytuł. Ale na pewno w wieku 6 lat bym mu jeszcze nie pozwalał grać.

Jak dziecko może grać bezpiecznie w Fortnite

Rodzicu. Niestety, nie obejdzie bez Twojej uwagi. Przede wszystkim, zalecam by nie zostawiać w czasie gry dziecka samemu. Przebywaj w pomieszczeniu, w którym gra i obserwuj co robi i co się dzieje na ekranie. Reaguj, jeżeli coś wzbudzi Twój niepokój.

Fortnite to dwa główne tryby – najpopularniejszym i darmowym jest battle royale

Jeżeli boisz się, że Twoje dziecko w czasie gry usłyszy brzydkie słowa to wyłącz w opcjach chat głosowy. Doradź też dziecku by grało w trybie SOLO, a nie drużynowym. Z takimi ustawieniami gra wydaje się wręcz produkcją do grania samodzielnie, ponieważ nie słyszymy innych graczy, a dziecko nie jest narażone na internetowy hejt.

Dostępne tryby gry – SOLO, PLAC ZABAW oraz TRYB KREATYWNY Wasza pociecha może grać bez strachu

CZAS! To na początku nie jest łatwe, ale czy wychowanie dziecka to kaszka z mleczkiem? Najlepszą zasadą jest określenie czasu gry. To może być półgodziny dziennie w tygodniu, a w weekend godzina dziennie. I teraz bardzo istotna rzecz. Te przykładowe pół godziny to czas na rozpoczęcie rozgrywki! Oznacza to, że jeżeli Wasza pociecha rozpocznie kolejny mecz w 29 minucie przeznaczonym na grę to niech skończy. Nie przerywajcie meczu w trakcie.

Mecz w Fortnite może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut stąd ciężko określić, ile dokładnie meczy można w tym czasie rozegrać. Uważam, że określony czas na rozpoczęcie rozgrywki jest bardzo fair w stosunku do dziecka. Ale wszystkiego trzeba pilnować. Jeżeli dziecko na pierwszy mecz poświęciło 28 minut z półgodziny, i rozpoczęło kolejny jeszcze w dostępnym czasie, po czym zginęło po 3 minutach to nie ma wyjścia. Definitywny koniec gry. Jesteś rodzicem kontroluj czas.

Fortnite za darmo?

Być może do waszych uszu trafiło, że twórcy gry zarabiają ogromne pieniądze. Jak to możliwe, skoro najpopularniejszy tryb gry jest za darmo?

Tryb battle royal jest darmowy, ale gracze mogą kupować specjalną walutę by dokupować sobie różne elementy. To np. tzw. skórki, czyli wygląd postaci, którą gramy. Jeżeli nie zapłacimy, gramy jedną z kilku podstawowych.

W sklepie możecie kupić V-dolce (czyli walutę gry), za które można kupować skórki, nadruki na bronie i inne kosmetyczne dodatki

Niektórzy gracze chcąc się wyróżnić dokupują różne elementy, by ich postać się wyróżniała spośród innych. Ale te kupione skórki, plecaki, nadruki na broń nijak nie wpływają na końcowy efekt meczu. Więc jeżeli dziecko prosi Was o dokupienie mu czegoś, bo w jego mniemaniu będzie miał większe szanse na zwycięstwo – spokojnie wytłumaczcie, że barwny kapelusz na pewno mu nie pomoże w walce.

Wątpliwości rodzica

Fortnite polega na zabijaniu przeciwników, ale nie ma w niej ani kropli krwi. Tytuł graficznie przypomina bardziej bajkę niż produkcję pokroju Call of Duty czy GTA. Z resztą wystarczy spojrzeć na screeny. Otrzymane obrażenia postać wyświetla jako wypadające punkciki, więc nie ma się czego bać. Po wyłączeniu chatu głosowego nie istnieje ryzyko, że dziecko spotka się z hejtem.

8-latek grający w Fortnite

Współzawodnictwo to cenna nauka

Uważam, że gry sieciowe tak jak każdy sport jakie dziecko uprawia uczy charakteru. Jako rodzice często tworzymy nad dziećmi parasol ochronny. Nie chcemy by poniosło porażkę – a sport uczy jak te porażki znosić.

Fortnite jest czymś podobnym do zmagań sportowych. Wygrywa najlepszy. Możecie zapomnieć, że Wasze dziecko wygra za pierwszym razem bądź za 10-tym. Dojście do pierwszej dziesiątki to może być kwestia szczęścia. Zwycięstwo w Fortnite to już zestaw strategicznego myślenia i umiejętności. Może się zdarzyć, że dziecko bardzo szybko przegra, ale stanie się tak tylko dlatego, że ktoś inny był lepszy. Porażki to cenna nauka, ale ona boli. Tak jest w sporcie i tak jest poniekąd w grach sieciowych. Dlatego rodzic jest bardzo potrzebny obok. By wytłumaczył, że nie zawsze się wygrywa i nie zawsze jest się najlepszym.

Granie z rodzicem

Fortnite nie umożliwia grania na jednym ekranie wraz rodzicem. Można za to grać przez tzw. cross-play (np. rodzic na komputerze, a dziecko na konsoli), ale mówiąc szczerze jest to nieco kłopotliwe (trzeba np. zakładać dwa konta).

Można zaproponować turniej. Gracie z dzieckiem na zmianę i po każdym meczu zliczacie nabite punkty. Kto ma więcej pod koniec wygrywa.

Screen z Unravel Two – w sieci jest dostępne demo, więc można wypróbować ten tytuł za darmo

Jeżeli koniecznie chcecie grać z dzieckiem w gry komputerowe to polecam inne tytuły. Serie LEGO, Wormsy albo tytuły w stylu Unravel. To gry dużo bardziej dostosowane do grania z dziećmi. Dajcie znać gdybyście chcieli recenzje gier dla dzieciaków – to postaram się coś przygotować.

PS. Oczywiście polecam też szachy i wszelkie planszówki, które przeżywają duży renesans. Ogromną wiedzę na ich temat posiada np. Damagier.pl. Jak szukacie jakiś planszówkowych inspiracji to u niej znajdziecie coś dla siebie:)

Więcej o tym jak grać z dzieckiem możecie przeczytać w tym wpisie: Jak grać z dzieckiem w gry komputerowe:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *