architektura w grach,  Domy postaci z gier

Mieszkanie Sherlocka Holmesa z gry Devil’s Daughter

Sherlock Holmes to jeden z bohaterów brytyjskiej popkultury. W czasie ogrywania najnowszego tytułu miałem okazję odwiedzić jego dom w Londynie – 221b przy Baker Street. Zobaczcie mieszkanie Sherlocka Holmesa!

221b Baker Street

Kim jest słynny detektyw, nie trzeba nikomu mówić. Ta fikcyjna postać mieszkała w Londynie w czasach wiktoriańskich, czyli na przełomie XIX i XX wieku. Wynajmowane przez detektywa mieszkanie znajduje się przy Baker Street 221b.

Dom Holmesa – elementarnie

W grze Sherlock Holmes: The Devil’s Daughter mieszkanie detektywa pojawia się kilkunastokrotnie. Co ważne, poszczególne jego elementy jakie można znaleźć we wnętrzu są na bieżąco wykorzystywane w procesie zdobywania kolejnych poszlak w śledztwie.

Na wiszącej na ścianie mapie możemy znaleźć adresy istotne dla śledztwa, a przy biurku detektywa możemy analizować dowody rzeczowe znalezione na miejscu przestępstwa. Prywatna sypialnia Sherlocka to nie tylko łóżko, ale także szafa z przebraniami i tzw. toaletka przy, której detektyw może upodobnić się do kogoś innego (np. księdza z brodą).

Wnętrze domu Sherlocka

Mieszkanie detektywa znajduje się na pierwszym piętrze niewielkiej, trzypoziomowej kamienicy jakich było pełno w XIX-wiecznym Londynie. Po wejściu znajdujemy się od razu w głównym salonie z kominkiem.

Po prawo od wejścia widzimy piękne wykuszowe okna, które nadają tonu wnętrzu i dostarczają światło. Naprzeciwko nich znajduje się wejście do sypialni Sherlocka i dr Watsona. Pomiędzy drzwiami jest elegancki kominek.

Z pokojów panów jest również wyjście na balkon. Z widokiem – na jakżeby inaczej – kamienicę. Mimo to, przestrzeń między budynkami jest całkiem pokaźna, więc nie czuć ciasnoty. W pokojach obu panów są dodatkowe kominki z pewnością wpływa na komfort mieszkania.

Higiena w XIX-wiecznym Londynie

Niektórzy z Was pewnie zauważyli, że w mieszkaniu Sherlocka nie ma łazienki. O ile, w wielu grach jest to po prostu błąd (Phantom Doctrine, Fallout 76 i wiele innych) bądź efekt roztargnienia twórców. To mieszkanie Sherlocka po prostu nie jest wyposażone w łazienkę!

Baker Street 221b

XIX wiek to czas dużego rozwoju sanitariatów w mieszkaniach prywatnych, ale nie należały one do najbardziej powszechnych.

Londyn ten drogi…

Mieszkanie znajdujące się przy Baker Street 221b nie należy ani do Sherlocka, ani do jego przyjaciela dr Watsona. Właścicielką jest wdowa, pani Hudson. A panowie po prostu je od niej wynajmują.

Adres mieszkania Sherlocka znajduje się w zamożnej, londyńskiej dzielnicy Marylebone. Lokal może mieć około 40-50m2 kwadratowych i posiada dwie sypialnie. Według brytyjskiego serwisu RightMove.co.uk. taki lokal (w tym miejscu) można wynająć za około 1154 funty tygodniowo, czyli około 22 500 zł miesięcznie w przeliczeniu na złotówki.

Z kolei jak wyliczyło BBC… obecnie lokal, w którym mieszkałby Sherlock Holmes (według cen z 2017 roku) kosztowałby około 1,7 miliona funtów, czyli około 8,1 miliona złotych.

Sherlock Holmes we własnej osobie na ulicy Baker Street

Oczywiście w czasach życia Holmesa kwota ta musiała być znacznie mniejsza – według jednego z kalkulatorów dostępnych w internecie znalazłem odpowiedź. Za takie mieszkanie Sherlock płacił by około 2 funtów w 1910 roku. To oczywiście jedynie przybliżone dane.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *