ojcostwo,  Opinie

Kacze Opowieści – recenzja pierwszego sezonu (DuckTales 2017)

Wyemitowano już ostatni odcinek Kaczych Opowieści na DisneyXD i to idealny moment by powiedzieć, że Kaczki wróciły i mają się dobrze! Sknerus, Donald, siostrzeńcy, Tasia i cała reszta wrócili po 30-stu latach by znowu bawić dzieci i ich rodziców – wychowanych na serii emitowanej w latach 90-tych. Jedno jest pewne – to Kaczki dużo lepsze niż poprzednio! UUU-uuu!

Zabawny zbieg okoliczności – tego samego dnia, gdy wyemitowano ostatni odcinek Kaczych Opowieści w polskiej wersji językowej na oficjalnym kanale amerykańskiego DuckTales ogłoszono prace nad 3 sezonem. Drugi natomiast jest już faktem i można oczekiwać jego premiery. W ogóle mnie to nie dziwi, ponieważ Kacze Opowieści 2017 to kawał bardzo fajnej bajki czerpiącej garściami z wszech-bogatego uniwersum.

Oto Hyzio (Danny Pudi), Dyzio (Ben Schwartz) oraz Zyzio (Bobby Meyniham), a w zasadzie ich oryginalne głosy na ComicConie w San Diego

Moją recenzję, a może bardziej emocjonalny wywód – kieruję raczej do rodziców niż do dzieci. Wszystkie odcinki obejrzałem z siedmioletnim synem, on każdy obejrzał kilkukrotnie – co wskazuje jasno, że bajka podoba się również dzieciom, które nie znają pierwowzoru.

Zmiany osobowości

Ci z Was, którzy oglądali poprzednie Kaczki muszą wiedzieć, że realia się mocno zmieniły. Najważniejsza z nich dotyczy osobowości naszych bohaterów. Przede wszystkim, siostrzeńcy Hyzio, Dyzio i Zyzio zyskali oddzielne osobowości! W komiksach i dotychczasowych Kaczkach przypominali bliźniaków jednojajowych, którzy mówili i myśleli tak samo. W najnowszej odsłonie bracia różnią się charakterami, zachowaniem i choć, miewają podobne zdanie to jednak są zupełnie inni. Zyzio (zielona bluza z kapturem) jest najbardziej wrażliwy i najbardziej leniwy. Dyzio z kolei (niebieska bluzka z naciągniętym na nią tiszertem) jest podejrzliwy i ogromnie fascynują go podróże. A Zyzio (czerwona koszulka polo i czapka z daszkiem) posiada najbardziej analityczny umysł z nich. Ich odmienne charaktery są podkreślone przez ubrania, co dodatkowo podkreśla zmiany.

W nowych Kaczkach siostrzeńcy stanowią wspaniały team, ale mają odmienne osobowości. A prawdziwą bombą jest ich przyjaciółka Tasia – „to nie jest korytarz, to twój grób”;)

Bardzo ważną postacią jest również Tasia, która w oryginalnych Kaczkach była trochę na uboczu. Tutaj jest jedną z pierwszoplanowych postaci. Jest dużo odważniejsza niż siostrzeńcy, ale brakuje jej umiejętności odpowiedzialnych za kontakt z innymi ludźmi.

Nawet Sknerus różni się nieco od swojego pierwowzoru. Z pewnością nie jest takim liczykrupą jak w komiksach. Potrafi oczywiście pójść na przyjęcie po to by najeść się za darmo (i napchać sobie kieszenie smakołykami na zapas), ale w swojej rezydencji również nie oszczędza np. na jedzeniu. Można go opisać jako oszczędnego, ale nie skąpca. To duża zmiana, którą czuć. Duża zmiana dotyczy również Diodaka – który, ze swojego komiksowego pierwowzoru (bezinteresowny, uprzejmy i pomocny) zamienił się w introwertycznego gbura.

W wielu, którzy jeszcze nie wiedzieli DuckTales 2017 poprzednie akapity mogą się wydawać jak herezja, ale tak nie jest! Wszystko do siebie pasuje – lifting charakterów postaci to jeden z najlepszych zabiegów chirurgii charakterologii w historii serialografii😉

Historia

Wszystkie odcinki przedstawiają oddzielne epizody, lecz mają w sobie zasiane elementy historii, która spaja całość. Przez praktycznie wszystkie odcinki siostrzeńcy starają się odkryć, dlaczego Kaczor Donald i Sknerus McKwacz przestali ze sobą rozmawiać.

W trakcie 20 paru odcinków Kaczki przeżywają przygody lokalne (w Kaczogrodzie i okolicach) oraz w różnych zakątkach globu. Wszystkie wyprawy Sknerusa to praktycznie szlagiery przygód. Kaczki szukają Atlantydy, przeszukują egipskie piramidy czy trafiają do krainy greckich mitów, gdzie spotykają między innymi Ćwierkulesa.

Kaczki w czasie swoich podróży trafiają chociażby do Kwaitaki, czyli na wyspę greckich bóstw. Relacja Donalda i Ćwierkulesa – mistrzostwo

Każdy odcinek jest naładowany humorem oraz odniesieniami do popkultury i poprzedniej wersji. Oto parę przykładów: W jednym z odcinków Dyzio jest DJ-em. Jest wtedy przebrany w strój jednego z muzyków zespołu Daft Punk. Innym razem jeden z siostrzeńców uczy mumie tańczyć opierając swoją choreografię na tej z teledysku Thriller Michaela Jacksona. Ponadto, jednym z przeciwników Sknerusa w nowych Kaczych Opowieściach jest Mark Dziobs, który nawiązuje do Steve’a Job’sa i Marka Zuckberga. A takich nawiązań jest w serialu od groma! Samo odnajdywanie ich to wspaniała zabawa!

Uwielbiam jak w kreskówkach i komiksach postaci nie występują ciągle w tych samym strojach – tutaj Dyzio przebrany jak jeden z członków zespołu Daft Punk

Nowe Kacze Opowieści są z pewnością inne niż te kręcone 30 lat temu. Są bardziej poważne i po części skierowane do dorosłych, którzy mogą odnaleźć w poszczególnych odcinkach nawiązania do popkultury. Na szczęście historia siostrzeńców i Tasi broni się nawet bez tego, dzięki czemu dzieciaki mają zabawę nie gorszą niż dorośli.

Co dalej z tymi kaczkami

Każdy odcinek to przygoda, lecz uważajcie na odcinek „Ostatni dzwon Słonecznej Strzały” – może być przykry dla dzieci – od razu włączajcie następny odcinek i będzie ok

Osobiście chciałbym zobaczyć grę z Kaczkami w roli głównej. Najbardziej mi się marzy sandbox taki jak w The Simpsons: Hit and Run dziejący się w Kaczogrodzie, ale przyjmę praktycznie każdą produkcję:). Niestety, ostatnią produkcją w tym uniwersum jest bodajże DuckTales: Remastered i na razie nie zapowiedziano, żadnej innej.

Jedną z ostatnich możliwości zagrania w kaczki jest The Disney Afternoon Collection na PS4

Innymi słowy – nowe Kacze Opowieści to wspaniała bajka na poziomie. Dużo lepsza niż edycja z lat 90-tych. To dobry pomysł na spędzenie z dziećmi czasu. Tylko tutaj jedna ważna rzecz dla rodziców – jeżeli wasze pociechy są wrażliwe i przez wszystkie odcinki zżyły się z siostrzeńcami, Sknerusem, Tasią i resztą paczki to uważajcie na 22 odcinek. Końcówka jest przykra – dlatego, lepiej mieć w zapasie następny odcinek:)

A jeżeli nie macie dość Kaczek to przeczytajcie również wpis Skarbiec Sknerusa McKwacza – fakty i ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *