Architektura

Architektura w I Dare You, klipie zespołu The XX

Teledysk do piosenki „I Dare You” zespołu The XX z 2017 roku to prawdziwa perełka. Większość polskich portalu skupiła się w jego ocenie na aktorach, wśród których można znaleźć Millie Bobby Brown, czyli słynną Jedenastkę z serialu The Stranger Things, córkę Michaela Jacksona – Paris oraz Barry’ego Jenkinsa gwiazdę filmu Moonlight. Jednak w tym teledysku nie mniej ważną rolę odgrywały miejsca. A wśród nich są same perełki Los Angeles. Oto Architektura w I Dare You!

Wśród miejsc pokazanych w teledysku są lokalizacje kanoniczne dla Los Angeles, choć nie wszystkie można znaleźć w prostych przewodnikach po tym mieście. To bardziej genius loci tego miasta. Budynki, które są ważniejsze dla jego mieszkańców niż turystów. To o tyle istotne, gdy się przyjrzeć wypowiedziom członków zespołu.

To nasz list miłosny do Los Angeles, miasta bliskiego naszym sercom.

– można przeczytać w oświadczeniu zespołu.

Tą miłość widać. Choć nie wiem jak to możliwe, że wywodzący się z Anglii zespół tak dobrze odnalazł się w słonecznym Los Angeles, ale sądząc po materiale jakoś się im to udało. A więc przejdźmy do konkretów!

Griffith Park

Pierwsze ujęcia pokazują tabliczkę z ulicą Griffith Park Bulvar. Nie wiem czy wiecie, że wspomniany Griffith Park jest jednym z największych miejskich parków w tej części Stanów Zjednoczonych. Zajmuje prawie dwa hektary terenu i jest nazywany Central Parkiem Los Angeles. Warto jednak zaznaczyć, że jest większy niż park Nowego Jorku.

Miejsce gdzie kręcono jedno z pierwszy ujęć macie zaznaczone na mapie powyżej. Swoją drogą to takie moje małe hobby znajdować takie miejsca na mapach Googla. Nie mogłem się oprzeć.

Rainbow House

W kolejny ujęciu widać opalającą się Paris Jackson, córkę zmarłej megagwiazdy muzyki pop – Michaela Jacksona. Miejsce również jest wyjątkowe. To słynny Rainbow House, choć bywa również zwany Garcia House. Zaprojektowany przez architekta Johna Lautnera dom znajduje się pod adresem 7436 Mulholland Drive.

Nazwa tego domu wzięła się od dachu wytyczonego po paraboli i różnokolorowych oknach, którymi jest ozdobiona strona wychodząca na Los Angeles. Choć jego kształt w dzisiejszych czasach nie zaskakuje formą, to warto przypomnieć, że został zbudowany w 1962 roku. Aby sobie uświadomić jak dawno to było, dodam że w tym samym roku miał premierę film „O dwóch takich co ukradli księżyc”, oraz oddano do użytkowania pierwszą po wojnie Halę Mirowską.

Dom należał do aktora Vincenta Gallo, który sprzedał go w 2002 roku dyrektorowi studia DreamWorks – Billowi Damaschke – za 1,3 miliona dolarów. Możecie też znać ten dom z filmu „Zabójcza Broń” z Melem Gibsonem i Dannym Gloverem w rolach głównych.

John Sowden House

Niezwykły budynek znany pod różnymi nazwami znajduje się w jednej z centralnych dzielnic Los Angeles – Los Feliz. Niektórzy nazywają go „domem Majów” bądź „Franklin House”. Dla większości mieszkańców LA jest znany jako „Jaws House” czyli dom szczęk. Wszystko z powodu frontowej elewacji, która wyglądem przypomina szczęki.

Dom został zaprojektowany przez architekta Lloyd Wrighta, syna bardziej sławnego ojca – legendy architektury Franka Lloyd Wrighta. Budynek wyglądem elewacji przypomina słynne piramidy Majów. Elewacja została wykonana z identycznych bloków i przypomina trochę budynki z Minecrafta.

Ze względu na swoją oryginalną koncepcję został wpisany do Narodowego Spisu Miejsc Historycznych (z ang. U.S. National Register of Historic Places). Ten innowacyjny budynek powstał w 1926 roku. W tym samym roku dokonano Przewrotu Majowego, gdy to Piłsudski wkroczył do Warszawy. Dawno, prawda?

Ta niezwykła rezydencja pojawiła się ponadto w filmie „Aviator”. Posiadłość wiele razy zmieniała właściciela. Ostatnio za dom zapłacono niemal 5 milionów dolarów.

Ponadto, z powodu powiązania domu ze słynnym morderstwem Elizabeth Short (sprawa The Black Dhalia) jest uznawany za nawiedzony. Ponoć ówczesny właściciel domu, dr Hodel zamordował i torturował Elizabeth w piwnicy tego domu, czego nigdy nie potwierdzono. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *