architektura w grach

Skarbiec Sknerusa McKwacza – fakty i ciekawostki

Są budynki zakorzenione w popkulturze, tak głęboko, że nie wyobrażamy sobie drogi przez życie bez ich udziału. Takim budynkiem jest, chociażby PKiN ukazany w niezliczonych filmach, serialach, komiksach i czym tam jeszcze można. Są również budynki stworzone jedynie w wyobraźni autorów, które za sprawą ich talentu trafiają przed nasze oczy. Hogwart, który został opisany przez J.K. Rowling jest tego dobrym przykładem. Dzisiaj zajmę się innym niezwykłym budynkiem, którego próżno szukać w realnym świecie. Skarbiec Sknerusa McKwacza!

Skarbiec jest rozpoznawalny niemal tak samo jak jego właściciel. Choć przedstawiany w różnych stylach i kolorach, zawsze można go rozpoznać po uproszczonej bryle i znaku dolara na frontowej ścianie.

Mimo, że skarbiec jest jedynie wytworem fikcji, to myli się ten kto uważa, iż nie ma jego szczegółowych planów czy historii. Osobą wiedzącą najwięcej na temat budynku jest autor komiksu Don Rosa (twórcą postaci Sknerusa McKwacza jest co prawda Carl Barks, ale to Don Rosa narysował historię tej postaci i odpowiada za kanoniczne wydarzenia i fakty z życia Sknerusa). Mało tego! Autor ten odpowiada również za PLANY budynku! (Przybliżę je nieco niżej).

Według historii, skarbiec powstał w 1902 roku, gdy finansista na dobre osiadł w Kaczogrodzie. Fikcyjne miasto znajduje się w USA, w równie fikcyjnym stanie Kalisota. Wiadomo jedynie, że znajduje się gdzieś na Zachodnim Wybrzeżu. Budynek jak można zauważyć, znajduje się na sporym wzniesieniu noszącym nazwę „Wzgórze Piratów Drogowych”, a wcześniej nosiło nazwę „Wzgórze Szalonego Muła”. W miejscu budowy skarbca znajdował się fort, w którym urzędowali Młodzi Skauci (ichniejsi harcerze). Autorem planów jest Keno Don Rosa (co jest pełnym imieniem i nazwiskiem autora komiksu), a architektem nadzorującym został niejaki Frank Lloyd Drake co jest nawiązaniem do jednego z najsłynniejszych architektów XX wieku – Franka Lloyd Wrighta.

Oficjalny plan skarbca autorstwa Franka Lloyd Drake’a

 

Oficjalny plan skarbca autorstwa Franka Lloyd Drake’a

Don Rosa na potrzeby albumu „Bracia Be kontra Skarbiec Sknerusa” (z ang. Beagle Boys vs Money Bin) przygotował dokładne plany budynku. Właśnie z niego możemy się dowiedzieć, że składa się z 12-stu użytkowych pięter oraz piwnicy. Oficjalne wymiary to 39 metrów wysokości (127 stóp) i 37 metrów szerokości (120 stóp), co nie czyni go jakoś specjalnie dużym. Ale warto zauważyć, że został wybudowany na początku zeszłego wieku, w czasie gdy niewiele budynków osiągało takie rozmiary. A ponadto, znajduje się na sporym wzniesieniu. Łącznie można przyjąć, że od podstawy wzniesienia do dachu ma około 70 metrów wysokości*. To mniej więcej tyle samo co warszawski budynek Prudential (66 metrów wysokości) zbudowany w drugiej dekadzie XX wieku. Optycznie można przyjąć, że na panoramie dzisiejszego Kaczogrodu budynek będzie górował swoją bryłą.

3/4 budynku zajmuje ogromna komora, w której ten zamożny kaczor trzyma swoje pieniądze. Pozostała cześć dzieli się według pięter następująco:

 

 • piwnica – piętro gospodarcze. Znajdują się tutaj między innymi generatory oraz przepompownia, zaplecze gospodarcze, warsztat.
 • parter – to główne wejście oraz labirynt pełen pułapek prowadzący do schodów ewakuacyjnych i windy na wyższe piętra.

   

 • drugie piętro – pierwsze z wielu pięter, gdzie Sknerus trzyma swoje bogactwo nie będące gotówką i bilonem. Na tym piętrze przechowuje metale szlachetne takie jak złoto, srebro czy platynę!
 • trzecie piętro – bardzo podobnie. Magazyny pełne pereł, kamieni szlachetnych i innych dóbr.
 • czwarte piętro – zaczyna się papierkowa robota. Tutaj są przechowywane takie rzeczy jak akcje i obligacje, wszelkiej maści kontrakty oraz akty własności. W tym miejscu pracują również ludzie Sknerusa, więc jest miejsce na kilkanaście biurek i dwie toalety (wszystko zgodnie z prawem budowlanym 😉 )
 • piąte piętro – piętro odpowiedzialne za komunikacje. Jest tu więc punkt, gdzie segreguje się pocztę oraz centrum telefoniczne,
 • szóste piętro – piętro, które jest praktycznie Giełdą Papierów Wartościowych. Jak wiadomo z historii Sknerusa, McKwacz zarobił znaczną ilość pieniędzy wykupując akcje różnych firm zaraz po czarnym czwartku w 1929 roku.
 • siódme piętro – jak wyżej i księgowi.
 • ósme piętro – jak wyżej i jeszcze więcej księgowych.
 • dziewiąte piętro – jak wyżej i chyba wiecie co.
 • dziesiąte piętro – jak wyżej oraz tak. Zgadliście. Księgowi.
 • jedenaste piętro – ostatnie dwa piętra są zdecydowanie najciekawsze! Patrząc od lewej strony mamy magazyn oraz biurko sekretarki Sknerusa, panny Dziab. Następnie (mijając ogromną armatę wycelowaną w wejście) trafiamy do głównego gabinetu Sknerusa. Na środku, w specjalnej gablocie znajduje się jego szczęśliwa dziesięciocentówka. Na wprost biurka znajdują się ogromne drzwi do komory z pieniędzmi.

  Wrota przypominają te znane z banków i krypt (zapachniało Falloutem?:) ). Nie brakuje również innych ciekawych rozwiązań. Na lewo od biurka znajduje się, chociażby Panic Room, czyli pomieszczenie, w którym właściciel może się schować w razie zagrożenia. Do posiadania takich pomieszczeń w swoim domu przyznaje się np. Mukesh Ambani, multimilioner z Indii, właściciel największego domu jednorodzinnego na świecie. Idąc dalej znajdziemy również pokaźną bibliotekę, zbrojownię oraz schody na drugie piętro tego apartamentu.

 • dwunaste piętro – to prywatna kwatera Sknerusa McKwacza. Choć znany ze swojej chciwości i byłaby to ostatnia osoba podejrzewana o rozrzutność to trzeba mu przyznać, iż posiada master bedroom (czyli sypialnię z pokojem kąpielowym, szafą wnękową oraz łazienką). Kuchnia jest zamknięta i oddzielona od salonu, w którym jest położony okrągły dywan ze wzorem dolara.

  Dalej, idąc w lewą stronę natkniemy się jeszcze na pomieszczenie ochrony, a w zasadzie pokoju w którym jest podgląd na wszystkie zainstalowane w budynku kamery oraz najważniejsze. Pokój z wszelkimi trofeami Sknerusa.

Skarbiec Sknerusa McKwacza wystąpił również w grach wideo. Najnowszą produkcją, w której mogliśmy odwiedzić ten niezwykły twór to Duck Tales: Remastered na PC oraz telefony z androidem. Widać, że inspiracje co do wyglądu budynku zostały zasięgnięte z animacji Kacze Opowieści. Nie dziwi to zanadto, bo to właśnie serial stał się inspiracją do wydania pierwszej części gry Duck Tales na NESa w 1989 roku. Grę tworzył zespół odpowiedzialny za serię Mega Man, a sprzedaż wyniosła ponad milion kopii na każdą platformę (NES oraz GameBoy). Nie dziwi, więc fakt, że w 1993 roku pojawiła się kontynuacja przygód Sknerusa pod „urozmaiconą” nazwą Duck Tales 2.
Gabinet Sknerusa w grze Duck Tales: Remastered. Widać duże inspiracje serialowymi przygodami z „Kaczych Opowieści”

 

Wnętrze komory skarbca w grze Duck Tales: Remastered
Skarbiec gościnnie występuje również w wydanej w 2014 roku grze Disney Infinity 2.0. Niestety, grałem w nią jedynie na targach Warsaw Games Week w 2015, ale do dyspozycji była jedynie franczyza Star Wars. Szkoda.
Skarbiec Sknerusa w grze Disney Infinity 2.0 – YT

No i najważniejsze pytanie! Ile dokładnie pieniędzy znajduje się w budynku? Według jednego z komiksów Carla Barksa, wysokość (a może głębokość, w końcu to morze gotówki) wynosi 29 metrów. Co do wymiarów poziomych, ciężko je sprawdzić, ponieważ plany podane przez autora nie trzymają skali i trudno na nich szukać konkretnych wymiarów samej komory. Ile pieniędzy się tam mieści? Według Dona Rosy dokładnie tyle: 5 multifantastylionów, 9 megabilionów, 7 imagilionów dolarów i szesnaście centów (z ang. 5 multiplujillion, 9 impossibidillion, 7 fantasticatrillion dollars and 16 cents). Ale majątek cały czas rośnie.

Jako bonus, zobaczcie jeszcze niesamowitą pracę Dennisa Steppe. Wybudował on z klocków LEGO prawdziwy skarbiec Sknerusa wedle planów Dona Rosy. Po prostu genialne! Wydał na ten cel około 10 tysięcy dolarów, ale widać, że było warto! To również zdjęcia jego pracy odtwarzają poszczególne piętra w moim wpisie. 
Sypialnia Sknerusa na ostatnim piętrze

 

Pokój z trofeami oraz pokój ochrony

 

Labirynt na parterze

 

Przekrój całego budynku

 

Frontowa elewacja

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *